Ha még nem olvastad, olvasd el az előző részeket:
- Bevezető
- 1. rész Mi zajlik a gyermekben és hogyan segít a mese?- Összefoglaló
- 2. rész Mi zajlik a gyermekben? -A gyermeki félelmek
- 3. rész Boszorkányok, sárkányok
- 4. rész A mese önálló életre tanít
- 5. rész A gyermek hisz a meséknek
- 6. rész Milyen korban melyik mesét válasszuk?
Ne rombold le a mese varázsát!*
Ha a szülő rá is jön, hogy gyermekére érzelmileg miért van nagy hatással egy bizonyos mese, ezt ajánlatos magában tartania. A kisgyermek leglényegesebb tapasztalatai és reakciói tudat alattiak, és így is kell maradniuk mindaddig, amíg a gyermek korban és értelmi fejlődésben bizonyos érettséget el nem ér. Értelmezni egy ember tudattalan gondolatait, tudatosítani, amit nem kíván tudni, mindig erőszakos betolakodás, különösen a gyermek esetében az.
Amilyen sokat jelent a gyermeknek, ha érzi, hogy szülei osztoznak érzelmeiben, mert ők is élvezik kedvenc meséjét, legalább olyan fontos számára, hogy legbelső gondolatait még szülei is csak akkor ismerhetik meg, ha ő úgy dönt, hogy feltárja őket előttük. Ha a szülő ilyenkor elárulja, hogy már ismeri őket, megfosztja gyermekét attól, hogy megajándékozhassa őt legbensőbb, legféltettebb titkával. Nyomasztó lehet számára, ha a szülő olvasni tud titkos gondolataiban, és előbb ismeri rejtett érzéseit, mint ő maga.
Ha megmagyaráznánk a gyermeknek, hogy a mese miért olyan magával ragadó, szétrombolnánk a mese varázsát, ami nagyrészt éppen abból fakad, hogy a gyermek nem egészen érti, miért tetszik neki annyira. Varázserejétől megfosztva a mese már nem képes segíteni a gyermeknek abban, hogy maga vívja meg harcait, hogy egyedül oldja meg azt a problémát, amelyre épp a mesében ismert rá.
A felnőttek magyarázatai, bármilyen helytállóak legyenek is, megfosztják egy fontos lehetőségtől, vagyis nem érezheti, hogy sok-sok újrahallgatás és töprengés után egyedül birkózott meg egy nehéz feladattal.
Az ember úgy nő fel, úgy találja meg élete értelmét, belső biztonságát, hogy személyes problémáit megérti, a maga erejéből oldja meg, és nem úgy, hogy mások magyarázzák meg neki.
* A cikksorozat Bruno Bettelheim: A mese bűvölete és a bontakozó gyermeki lélek című könyvének kivonata. Kizárólag az un. tündérmesékről van szó, melyek a hagyománnyal rendelkező, régi, de ma is "élő" meséket jelentik, a köztudatban népmeséknek is nevezzük. (Ne csak a magyar népmesékre gondolj!)
Megjelenik: a következő héten
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése